  • Mfr # GR-N1.60X004.1/50
  • Zoro # G3410088
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Buna-N
O-Ring Material Compatibility
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GR-N1.60X004.1/50
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
4.1 mm
Actual Inside Dia.
4.1 mm
Nominal Outside Dia.
7.3 mm
Actual Width
1.6 mm
Nominal Width
1.6 mm
Actual Outside Dia.
7.3 mm
Width - Actual
1.6 mm
Cross-Section Width
1.6 mm
Outside Diameter - Nominal
7.3 mm
Inside Diameter - Nominal
4.1 mm
Inside Diameter - Actual
4.1 mm
Outside Diameter - Actual
7.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
O-Ring Material
Buna-N
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Item
O-Ring
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Durometer (Hardness) Rating
Medium Hard
Meets/Exceeds
NBR 70
FDA Approved
Not FDA Approved
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
X-Ray Dectectable
No
Type
O-Ring
Product Type
Material
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
248 Degrees F
Application
Standard
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 4.1 mm, Nominal Width 1.6 mm, Actual Inside Dia. 4.1 mm, Actual Width 1.6 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 7.3 mm, Actual Outside Dia. 7.3 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard