  • Mfr # GR-N2.00X017/25
  • Zoro # G3409695
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR-N2.00X017/25
Nominal Inside Dia.
17 mm
Actual Inside Dia.
17 mm
Nominal Outside Dia.
21 mm
Actual Outside Dia.
21 mm
Nominal Width
2 mm
Actual Width
2 mm
Outside Diameter - Actual
21 mm
Width - Actual
2 mm
Cross-Section Width
2 mm
Inside Diameter - Actual
17 mm
Inside Diameter - Nominal
17 mm
Outside Diameter - Nominal
21 mm
Durometer
70A
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 17 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 17 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 21 mm, Actual Outside Dia. 21 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard