  • Mfr # GR-N2.50X022/10
  • Zoro # G3409071
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR-N2.50X022/10
Nominal Inside Dia.
22 mm
Actual Inside Dia.
22 mm
Nominal Outside Dia.
27 mm
Actual Width
2.5 mm
Actual Outside Dia.
27 mm
Nominal Width
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
27 mm
Outside Diameter - Nominal
27 mm
Inside Diameter - Actual
22 mm
Width - Actual
2.5 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Inside Diameter - Nominal
22 mm
Durometer
70A
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 22 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 22 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 27 mm, Actual Outside Dia. 27 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard