  • Mfr # GR-N3.00X016/25
  • Zoro # G3408791
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Buna-N
O-Ring Material Compatibility
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GR-N3.00X016/25
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
16 mm
Actual Inside Dia.
16 mm
Nominal Outside Dia.
22 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Outside Dia.
22 mm
Actual Width
3 mm
Inside Diameter - Nominal
16 mm
Width - Actual
3 mm
Outside Diameter - Nominal
22 mm
Outside Diameter - Actual
22 mm
Cross-Section Width
3 mm
Inside Diameter - Actual
16 mm
Details
System of Measurement
Metric
O-Ring Material
Buna-N
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
X-Ray Dectectable
No
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Meets/Exceeds
NBR 70
Durometer (Hardness) Rating
Medium Hard
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
FDA Approved
Not FDA Approved
Item
O-Ring
Type
O-Ring
Product Type
Material
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
248 Degrees F
Application
Standard
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 16 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 16 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds NBR 70, Nominal Outside Dia. 22 mm, Actual Outside Dia. 22 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard