  • Zoro # G3297962
Key Features
Dash Number
901
System of Measurement
Inch
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
EPDM
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1CHT4
Zoro #
G3297962
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
3/16 in
Actual Inside Dia.
0.185 in
Nominal Outside Dia.
3/32 in
Actual Outside Dia.
0.297 in
Actual Width
0.056 in
Inside Diameter - Actual
0.185 in
Outside Diameter - Nominal
Outside Diameter - Actual
0.297 in
Inside Diameter - Nominal
3/32 in
Cross-Section Width
1/16 in
Width - Actual
0.056 in
Details
Dash Number
901
System of Measurement
Inch
O-Ring Material
EPDM
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Metal Detectable
Not Metal Detectable
FDA Approved
Not FDA Approved
Item
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
X-Ray Dectectable
No
Meets/Exceeds
ASTM D2000, SAE J200
Temp. Range
-65 Degrees to 300 Degrees F
Durometer (Hardness) Rating
Medium Hard
Type
O-Ring
Product Type
Material
Operating Temperature - Maximum
300 Degrees F
Standards
ASTM D2000, SAE J200
Operating Temperature - Minimum
-65 Degrees F
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material EPDM, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 3/16 in, Actual Inside Dia. 0.185 in, Actual Width 0.056 in, Dash Number 901, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds ASTM D2000, SAE J200, Actual Outside Dia. 0.297 in, Temp. Range -65 Degrees to 300 Degrees F, FDA Approved Not FDA Compliant, Package Quantity 100