  • Mfr # GR-V1.60X006.1/50
  • Zoro # G3407890
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Viton
O-Ring Material Compatibility
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GR-V1.60X006.1/50
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
6.1 mm
Actual Inside Dia.
6.1 mm
Nominal Outside Dia.
9.3 mm
Nominal Width
1.6 mm
Actual Width
1.6 mm
Actual Outside Dia.
9.3 mm
Width - Actual
1.6 mm
Outside Diameter - Nominal
9.3 mm
Outside Diameter - Actual
9.3 mm
Inside Diameter - Actual
6.1 mm
Cross-Section Width
1.6 mm
Inside Diameter - Nominal
6.1 mm
Details
System of Measurement
Metric
O-Ring Material
Viton
O-Ring Material Compatibility
Durometer
75A
Color
Black
X-Ray Dectectable
No
Durometer (Hardness) Rating
Medium Hard
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Item
O-Ring
FDA Approved
Not FDA Approved
Meets/Exceeds
FKM 75
Type
O-Ring
Product Type
Material
Viton(R)
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Application
Standard
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 6.1 mm, Nominal Width 1.6 mm, Actual Inside Dia. 6.1 mm, Actual Width 1.6 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Meets/Exceeds FKM 75, Nominal Outside Dia. 9.3 mm, Actual Outside Dia. 9.3 mm, FDA Approved Not FDA Compliant, Application Standard