  • Zoro # G0600853
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
Cast Nylon
Plastic Thickness
2.750"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Plastic Color
Off-White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1EPK5
Zoro #
G0600853
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Plastic Thickness
2.750"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Width Tolerance
+/-0.25 in
Length Tolerance
+/-0.250 in
Width
12"
Thickness
2.750"
Length
24"
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Plastic Length Tolerance
+/-0.250 in
Plastic Width Tolerance
+/-0.25 in
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
Cast Nylon
Plastic Color
Off-White
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Min. Temp. (F)
32 Degrees F
Color
Material Type
Natural Grade
Material Color Family
Operating Temp. Range
32 Degrees to 200 Degrees F
Plastic Properties
Wear Material
Tensile Strength
12,000 psi
Plastic Grouping
Sheet Stock
Thickness Tolerance
+/-10%
Material
Nylon
Water Absorption Rating
Poor
Friction Rating
Very Slippery
Impact Strength Rating
Poor
Impact Strength
0.4 ft-lb/in
Water Absorption
0.6 %
Maximum Temperature
356 Degrees F
Machinability
20 %
Plastic Clarity
Opaque
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Plastic Hardness
Rockwell M85
Plastic Thickness Tolerance
+/-10%
Tensile Strength Rating
Excellent
Shape
Rectangle
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Wear Factor
Excellent
Plastic Hardness Rating
Hard
Friction Coefficient
0.2
UV Resistant
No
Temperature Range
32 Degrees to 200 Degrees F
Grade
Standard
Minimum Adhesive Temperature
50 Degrees F
Plastic Density
1.14 g/cc
Standards
3-A Dairy, USDA
Maximum Adhesive Temperature
248 Degrees F
Fabrication
Cast
Product Form
Sheet
Dielectric Strength
600 V/mil
Flexural Modulus
330,000 psi
Coefficient of Thermal Expansion
5.5 x 10^-5 in/ Degrees F
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Elongation
35 %
Product Type
Plastic Sheet
FDA Compliance
21 CFR 177.1500
Light Transmission
75 %
Wear Rate
5.00 x 10^-7 cu mm/N-m
Shore Hardness
85 Shore D
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Rockwell Hardness
85 HRM
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Scratch-Resistant
Scratch-Resistant
Description
Nylon Sheet, Nylon, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 2.75 in, Off-White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 12,000 psi, Impact Strength 0.4 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.2, Water Absorption 0.6 Percent, Temperature Range 32 Degrees to 200 Degrees F, Plastic Density 1.14 g/cc, Plastic Hardness Rockwell M85