  • Mfr # WWG362012305
  • Zoro # G2215683
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
Type
Oversized
Length
305 mm
Material
Carbon Steel
Finish
Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG362012305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
305 mm
Width
12 mm
Height
20 mm
Length Tolerance
+0.000/-0.005 mm
Size
12 x 20mm
Width Tolerance
+0.080/-0.000 mm
Details
Item
Key Stock
System of Measurement
Metric
Type
Oversized
Material
Carbon Steel
Finish
Zinc
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Rockwell Hardness
B85
Features
Magnetic
Application
Make Your Own Key
Thickness Tolerance
Manufacturer Location
Globally Sourced
Tensile Strength
64,000 psi
Made in North America
No
Standards
DIN 6880
Material Grade/Class
Ungraded
Pack Size
Small Pack
Key Shape
Straight
Key Type
Description
Key Stock,305mm L,Steel,12.08mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Height 20.08 mm, Thickness Tolerance +0.080/-0.000 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 12.08 mm, Width Tolerance +0.080/-0.000 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America No, Standards DIN 6880, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Globally Sourced