  • Mfr # WWG751616305
  • Zoro # G0903761
Length
305 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WWG751616305
Length
305 mm
Width
16 mm
Height
16 mm
Size
16 x 16mm
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Tensile Strength
35,000 psi
Description
Key Stock,305mm L,SS,16mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 16 mm, Thickness Tolerance +0.076/-0.000 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 16 mm, Width Tolerance +0.076/-0.000 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Standards DIN 178, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B80, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Oversized