  • Mfr # WWG751008305
  • Zoro # G2475322
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
Type
Oversized
Length
305 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WWG751008305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
305 mm
Width
8 mm
Height
10 mm
Length Tolerance
+0.000/-0.005 mm
Size
8 x 10mm
Width Tolerance
+0.076/-0.000 mm
Details
Item
Key Stock
System of Measurement
Metric
Type
Oversized
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Thickness Tolerance
Features
Mildly Magnetic
Rockwell Hardness
B80
Application
Make Your Own Key
Manufacturer Location
Made in USA*
Standards
DIN 178
Material Grade/Class
18-8
Tensile Strength
35,000 psi
Key Type
Pack Size
Small Pack
Key Shape
Straight
Made in North America
Yes
Description
Key Stock,305mm L,SS,8.08mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 10.08 mm, Thickness Tolerance +0.076/-0.000 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 8.08 mm, Width Tolerance +0.076/-0.000 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Standards DIN 178, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B80, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*