Mfr # BULK-PT-PETG-13
Zoro # G1941279
/eaKey Features
Material
PETG
Color
Colorless
Shape
Round
Tensile Strength Rating
Good
Grade
Standard
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
BULK-PT-PETG-13
Country of Origin
China
Dimensions
Length
6 ft
Inside Dia.
3/4 in
Outside Dia.
1 in
Wall Thickness
0.13 in
Plastic Length Tolerance
-1.000 in
Outside Diameter
1 in
Inside Diameter
3/4 in
Outside Diameter Tolerance
+0.033/-0.017 in
Inside Diameter Tolerance
Plastic Length
6 ft
Description
PETG Tube Stock, PETG, Grade Standard, Plastic Length Tolerance -1.000 in, Outside Diameter 1 in, Inside Diameter 3/4 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Shape Round, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Plastic Density 0.05 lb/cu in, Plastic Hardness Rockwell R105