  • Mfr # GR4F.25X6-6
  • Zoro # G3271177
Alloy Type
304/304L
Thickness
0.25 in
Width
6 in
Length
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR4F.25X6-6
Thickness
0.25 in
Width
6 in
Length
6 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Alloy Type
304/304L
Finish
Unpolished
Standards
AMS 5513H, ASTM A480, AMS 5511H, ASME SA240, ASTM A240
Typical Hardness
160
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
25,000 psi
Thickness Tolerance
+0.045 in/-0.01 in
Typical Tensile Strength (PSI)
70,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 6 in - L
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Standard
Shape
Plate
Vickers Hardness
Not Available
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
25,000 psi
Tensile Strength
70,000 psi
Rockwell Hardness
80 HRB
Brinell Hardness
160 BHN
Flatness Tolerance
Color
Silver
Texture
Smooth
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 304, Plate, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +0.045 in/-0.01 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 80 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included