  • Mfr # PIN301M10X30
  • Zoro # G310041813
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
31 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PIN301M10X30
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
31 mm
Maximum Usable Length
24 mm
Head Diameter
18 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Finish
Plain
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Plain, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 18 mm, Maximum Usable Length 24 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 30 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 10 mm, Properties Corrosion Resistant