  • Mfr # PIN301M10X70-BX
  • Zoro # G910042227
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PIN301M10X70-BX
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
71 mm
Maximum Usable Length
64 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Head Diameter
18 mm
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 18 mm, Maximum Usable Length 64 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 70 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 10 mm, Properties Corrosion Resistant