  • Mfr # PIN302M10X60
  • Zoro # G910041800
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
61 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PIN302M10X60
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
61 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Maximum Usable Length
54 mm
Head Diameter
18 mm
Finish
Plain
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Plain, Material Grade/Class 316, Head Type Headed, Head Diameter 18 mm, Maximum Usable Length 54 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 10 mm, Properties Chemical Resistant, Corrosion Resistant