  • Mfr # PIN744M10X70
  • Zoro # G410042178
/ea
Key Features
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
71 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PIN744M10X70
Country of Origin
United States
Dimensions
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
71 mm
Head Diameter
18 mm
Outside Diameter Tolerance
-0.05/-0.10 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Maximum Usable Length
64 mm
Head Diameter Tolerance
+0.00/-0.38 mm
Details
Item
Precision Clevis Pin
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
RoHS Compliant
Material Quality Standards
ASTM A564, DFARS Compliant
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Plain, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 18 mm, Maximum Usable Length 64 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 70 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards ASTM A564, DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 10 mm