  • Mfr # PIN301M12X45-BX
  • Zoro # G410042260
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PIN301M12X45-BX
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
46 mm
Head Diameter
20 mm
Maximum Usable Length
38 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 20 mm, Maximum Usable Length 38 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 45 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 12 mm, Properties Corrosion Resistant