  • Mfr # PIN302M12X45
  • Zoro # G210041890
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
46 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PIN302M12X45
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
46 mm
Maximum Usable Length
38 mm
Head Diameter
20 mm
Maximum Hole Size
3.2 mm
Finish
Plain
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Plain, Material Grade/Class 316, Head Type Headed, Head Diameter 20 mm, Maximum Usable Length 38 mm, Maximum Hole Size 3.2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 45 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 12 mm, Properties Chemical Resistant, Corrosion Resistant