  • Mfr # PIN744M20X50
  • Zoro # G910042142
/ea
Key Features
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
21 mm
Shank Length
51 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PIN744M20X50
Country of Origin
United States
Dimensions
Pin Diameter
21 mm
Shank Length
51 mm
Head Diameter Tolerance
+0.00/-0.38 mm
Head Diameter
30 mm
Outside Diameter Tolerance
-0.05/-0.10 mm
Maximum Hole Size
5 mm
Maximum Usable Length
39 mm
Details
Item
Precision Clevis Pin
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
RoHS Compliant
Material Quality Standards
ASTM A564, DFARS Compliant
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Plain, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 30 mm, Maximum Usable Length 39 mm, Maximum Hole Size 5 mm, Number of Holes 1, Shank Length 50 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards ASTM A564, DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 20 mm