  • Mfr # PIN301M8X30-BX
  • Zoro # G410043014
/ea
Key Features
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PIN301M8X30-BX
Country of Origin
United States
Dimensions
Pin Diameter
9 mm
Shank Length
31 mm
Maximum Hole Size
2 mm
Outside Diameter Tolerance
-0.05/-0.10 mm
Maximum Usable Length
25 mm
Head Diameter Tolerance
+0.00/-0.38 mm
Head Diameter
14 mm
Details
Item
Precision Clevis Pin
Head Type
Headed
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Black Oxide
Standards
RoHS Compliant
Material Quality Standards
DFARS Compliant
Description
Clevis Pin, Product Type Precision Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Black Oxide, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 14 mm, Maximum Usable Length 25 mm, Maximum Hole Size 2 mm, Number of Holes 1, Shank Length 30 mm, System of Measurement Metric, Standards RoHS Compliant, Head Diameter Tolerance +0.00/-0.38 mm, Material Quality Standards DFARS Compliant, Outside Diameter Tolerance -0.05/-0.10 mm, Pin Diameter 8 mm, Properties Corrosion Resistant