  • Mfr # GB-SA36-0500-12-12
  • Zoro # G515550110
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.5 in
Material
Carbon Steel
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
Not Rated
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GB-SA36-0500-12-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Item
Carbon Steel Precision Blank
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
Not Rated
Yield Strength
Machinability
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground
Rockwell Hardness
67 HRB
Heat Treatment
No Heat Treatment
Material Grade
A36
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
133 HBW
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Description
Carbon Steel Precision Blank, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Precision Ground, Overall Length 12 in, Overall Width 12 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Yield Strength Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 67 HRB, Tensile Strength Not Rated, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Standards Not Applicable