  • Mfr # SB-0304-0125-02-12
  • Zoro # G815550520
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
Length Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-0304-0125-02-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Details
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Precision Blank
Material Grade
304
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Brinell Hardness
217 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
System of Measurement
Inch
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch