  • Mfr # SB-0304-0125-08-12
  • Zoro # G515551056
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0304-0125-08-12
Thickness
0.125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
8 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,12in-L
Inch
Tolerance Rating
Tight
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Annealed
Shape
Sheet
Tensile Strength
75,000 psi
Hot Rolled
Rockwell Hardness
70 HRB
Elongation
40 %
Yield Strength
30,000 psi
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Sheet, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB