  • Mfr # SB-0304-0190-12-24
  • Zoro # G815549852
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0304-0190-12-24
Thickness
0.19 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,24in-L
Thickness Tolerance
Rockwell Hardness
70 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatment
Annealed
Straightness Tolerance
Not Rated
Elongation
40 %
Brinell Hardness
217 BHN
Tolerance Rating
Tight
Shape
Sheet
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Sheet, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB