  • Mfr # SB-0304-0250-18-18
  • Zoro # G415549771
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0304-0250-18-18
Thickness
0.25 in
Overall Length
18 in
Overall Width
18 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Hot Rolled
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Shape
Plate
Straightness Tolerance
Not Rated
Elongation
40 %
Material Grade
304
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatment
Annealed
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
70 HRB
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB