  • Mfr # SB-0304-0375-09-09
  • Zoro # G215549568
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0304-0375-09-09
Thickness
0.375 in
Overall Length
9 in
Overall Width
9 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,9in-L
Rockwell Hardness
70 HRB
Elongation
40 %
Tensile Strength
75,000 psi
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
217 BHN
Heat Treatment
Annealed
Yield Strength
30,000 psi
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Plate, 9 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 9 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB