  • Mfr # SB-0304-0375-18-18
  • Zoro # G915550307
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0304-0375-18-18
Thickness
0.375 in
Overall Width
18 in
Overall Length
18 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Material Grade
304
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
Brinell Hardness
217 BHN
Yield Strength
30,000 psi
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Tolerance Rating
Tight
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB