  • Mfr # SB-0304-0750-12-18
  • Zoro # G015550412
Thickness
0.75 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0304-0750-12-18
Thickness
0.75 in
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Tight
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
System of Measurement
Inch
Elongation
40 %
Brinell Hardness
217 BHN
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB