  • Mfr # SB-0316-0190-12-12
  • Zoro # G515549527
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0316-0190-12-12
Thickness
0.19 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,12in-L
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Yield Strength
30,000 psi
System of Measurement
Inch
Shape
Sheet
316
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
79 HRB
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Brinell Hardness
217 BHN
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Sheet, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB