  • Mfr # SB-0316-0190-18-18
  • Zoro # G515549510
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-0316-0190-18-18
Thickness
0.19 in
Overall Width
18 in
Overall Length
18 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Elongation
40 %
Tolerance Rating
Tight
Shape
Sheet
Brinell Hardness
217 BHN
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Heat Treatment
Annealed
Straightness Tolerance
Not Rated
Yield Strength
30,000 psi
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
79 HRB
Material Grade
316
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Sheet, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB