  • Mfr # SB-SA36-0750-12-12
  • Zoro # G815549418
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.75 in
Material
Carbon Steel
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-SA36-0750-12-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Item
Carbon Steel Precision Blank
Thickness Tolerance
Tensile Strength
Not Rated
Yield Strength
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
No Heat Treatment
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Machinability
Rockwell Hardness
67 HRB
Material Grade
A36
Shape
Plate
Brinell Hardness
133 HBW
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Carbon Steel Precision Blank, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Overall Length 12 in, Overall Width 12 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Yield Strength Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 67 HRB, Tensile Strength Not Rated, Length Tolerance +/-0.002 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Standards Not Applicable