  • Mfr # UB-0304-0625-06-06
  • Zoro # G115550244
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness Tolerance
Not Rated
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UB-0304-0625-06-06
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,6in-L
Thickness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
70 HRB
Elongation
40 %
Brinell Hardness
217 BHN
Shape
Plate
Heat Treatment
Annealed
Straightness Tolerance
Yield Strength
30,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
75,000 psi
Flatness Tolerance
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Plate, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable