  • Mfr # UB-0316-0625-12-18
  • Zoro # G415550906
Thickness
0.625 in
Thickness Tolerance
Not Rated
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UB-0316-0625-12-18
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Not Rated
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Fabrication
Hot Rolled
System of Measurement
Inch
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
Yield Strength
30,000 psi
Straightness Tolerance
Material Grade
316
Shape
Plate
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
79 HRB
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number