  • Mfr # UB-0316-0625-12-24
  • Zoro # G615550898
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness Tolerance
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UB-0316-0625-12-24
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Not Rated
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,24in-L
Shape
Plate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
79 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
Material Grade
316
Tolerance Rating
Standard
System of Measurement
Inch
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
Straightness Tolerance
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number