  • Mfr # UB-0316-0750-02-12
  • Zoro # G415550920
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UB-0316-0750-02-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Precision Blank
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
40 %
Material Grade
316
Brinell Hardness
217 BHN
Tensile Strength
75,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.75 in Thickness, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch