  • Mfr # UB-0316-1000-12-18
  • Zoro # G915551045
Thickness
1 in
Thickness Tolerance
Not Rated
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UB-0316-1000-12-18
Thickness
1 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Not Rated
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Straightness Tolerance
System of Measurement
Inch
Tolerance Rating
Standard
Tensile Strength
75,000 psi
316
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
40 %
Flatness Tolerance
Yield Strength
30,000 psi
Rockwell Hardness
79 HRB
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable