  • Mfr # UB-0316-1000-12-24
  • Zoro # G515551070
Thickness
1 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness Tolerance
Not Rated
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
UB-0316-1000-12-24
Thickness
1 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,24in-L
Thickness Tolerance
Not Rated
Yield Strength
30,000 psi
Flatness Tolerance
Tensile Strength
75,000 psi
Straightness Tolerance
Shape
Plate
Elongation
40 %
Heat Treatment
Annealed
316
Rockwell Hardness
79 HRB
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Standard
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable