  • Mfr # UB-SA36-0375-24-24
  • Zoro # G515549985
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.375 in
Material
Carbon Steel
Thickness Tolerance
Not Rated
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Tensile Strength
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UB-SA36-0375-24-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Details
Material
Carbon Steel
Thickness Tolerance
Tensile Strength
Item
Carbon Steel Precision Blank
Yield Strength
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatment
No Heat Treatment
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
A36
Shape
Plate
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
67 HRB
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
133 HBW
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
Machinability
Description
Carbon Steel Precision Blank, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatment No Heat Treatment, Overall Length 24 in, Overall Width 24 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance Not Rated, Yield Strength Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 67 HRB, Tensile Strength Not Rated, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Standards Not Applicable, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number