  • Mfr # M39080.020.0014
  • Zoro # G1843059
Key Features
Pin Type
Press Fit
Pin Diameter
3 mm
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39080.020.0014
Pin Diameter
3 mm
Nominal Diameter
2 mm
Shank Length
15 mm
Overall Length
14mm
Pin Type
Press Fit
Rockwell Hardness
C60
Plain
Meets
DIN 6325
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,2mm dia,4mm L,PK100, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 2 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 14 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 100