  • Mfr # M39080.020.0028
  • Zoro # G1940751
Key Features
Pin Type
Press Fit
Pin Diameter
3 mm
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39080.020.0028
Pin Diameter
3 mm
Nominal Diameter
2 mm
Shank Length
29 mm
Overall Length
28mm
Pin Type
Press Fit
Rockwell Hardness
C60
Plain
Meets
DIN 6325
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,2mm dia,28mm L,PK100, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 2 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 28 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 100