  • Mfr # 20200DC-CONT1*-EXL
  • Zoro # G504852126
/ea
Key Features
Label Color
White
Printer Series Compatibility
Desk Top Label Printer
Label Material
Direct Thermal Paper
Label Media Format
Roll
Label Finish
Matte
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
20200DC-CONT1*-EXL
Country of Origin
United States
Dimensions
Roll Dia.
5 in
Core Dia.
1 in
Label Width
200 in
Label Height
2 in
Core Diameter
1 in
Details
Item
Printer Label
Label Color
White
Printer Series Compatibility
Desk Top Label Printer
Label Material
Direct Thermal Paper
Label Media Format
Roll
Label Finish
Matte
For Print Method
Direct Thermal
Max. Operating Temp.
176 Degrees F
Perforation
Non-Perforated
Adhesive Material
Permanent
Label Format
Shelf Life
12 mo
Labels per Roll
1
Printer Compatibility
Min. Temperature
-4 Degrees F
Rolls per Case
12
Description
Printer Label, For Print Method Direct Thermal, Barcode Printer Label Type Direct Thermal Label Rolls, Printer Compatibility Desktop Label Printer, Label Width 200 in, Label Height 2 in, Label Color White, Label Format Roll, Core Dia. 1 in, Labels per Roll 1, Rolls per Case 12, Roll Dia. 5 in, Perforation Non-Perforated, Label Material Direct Thermal Paper, Adhesive Material Permanent, Shelf Life 12 mo, Label Finish Matte