  • Mfr # BULK-RR-P80-153
  • Zoro # G602587197
Color
Amber
Grade
Standard
Density
1.23 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P80-153
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter
1 1/4 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length
6 in
Color
Amber
Grade
Standard
Density
1.23 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
0 Degrees F
Clarity
Semi-Clear
Tear Strength
65 N/mm
Elongation
460 %
Compression Set
25 %
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Rod
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
5,600 psi
Durometer
80A