  • Mfr # BULK-RR-P60-40
  • Zoro # G602587654
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Abrasion Resistance
Polyurethane
Density
1.2 g/cc
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P60-40
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter
1 1/8 in
Overall Length
24 in
Details
Abrasion Resistance
Polyurethane
Density
1.2 g/cc
Compression Set
20 %
Tensile Strength
3,500 psi
Clarity
Opaque
Elongation
600 %
Tear Strength
27 N/mm
Color
Black
Durometer
60A