  • Mfr # BULK-RR-P80-120
  • Zoro # G402586895
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Amber
Tear Strength
65 N/mm
Tensile Strength
5,600 psi
Elongation
460 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P80-120
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter
1 1/8 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length
24 in
Color
Amber
Tear Strength
65 N/mm
Tensile Strength
5,600 psi
Elongation
460 %
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Durometer
80A
Water Resistance
Good
Density
1.23 g/cc
Shape
Rod
Compression Set
25 %