  • Mfr # BULK-RR-P80-72
  • Zoro # G302587688
/ea
Key Features
Oil Resistance
Fair
Durometer
80A
Overall Length
6 in
Maximum Temperature
200 Degrees F
Density
1.23 g/cc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P80-72
Overall Length
6 in
Diameter
1 1/8 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Details
Oil Resistance
Fair
Durometer
80A
Maximum Temperature
200 Degrees F
Density
1.23 g/cc
Water Resistance
Standard
Abrasion Resistance
Good
Elongation
460 %
Color
Black
Tensile Strength
5,600 psi
Weather Resistance
Shape
Rod
Compression Set
25 %