  • Mfr # BULK-RR-P40-43
  • Zoro # G502586917
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Durometer
40A
Oil Resistance
Fair
Material
Polyurethane
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RR-P40-43
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Diameter
1 3/4 in
Overall Length
24 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Details
Color
Black
Durometer
40A
Oil Resistance
Fair
Item
Polyurethane Rod
Material
Polyurethane
Grade
Standard
Minimum Temperature
0 Degrees F
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
200 Degrees F
Weather Resistance
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
21 N/mm
Shape
Rod
Clarity
Opaque
Compression Set
5 %
Elongation
600 %
Tensile Strength
2,100 psi