  • Mfr # BULK-RR-P60-51
  • Zoro # G502587440
/ea
Key Features
Weather Resistance
Fair
Compression Set
20 %
Material
Polyurethane
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P60-51
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
1/2 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length
12 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Details
Weather Resistance
Compression Set
20 %
Material
Polyurethane
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Tear Strength
27 N/mm
Minimum Temperature
0 Degrees F
Item
Polyurethane Rod
Grade
Standard
Color
Black
Durometer
60A
Chemical Resistance
Elongation
600 %
Density
1.2 g/cc
Water Resistance
Tensile Strength
3,500 psi