  • Mfr # BULK-RR-P40-19
  • Zoro # G902587088
/ea
Key Features
Overall Length
36 in
Tear Strength
21 N/mm
Oil Resistance
Fair
Shape
Rod
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RR-P40-19
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
36 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Diameter
1/2 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Details
Tear Strength
21 N/mm
Oil Resistance
Fair
Shape
Rod
Color
Black
Density
1.2 g/cc
Item
Polyurethane Rod
Durometer
40A
Clarity
Opaque
Weather Resistance
Grade
Standard
Tensile Strength
2,100 psi
Water Resistance
Good
Compression Set
5 %
Material
Polyurethane
Elongation
600 %