  • Mfr # BULK-RR-P95-133
  • Zoro # G402587694
/ea
Key Features
Color
Amber
Overall Length
12 in
Grade
Standard
Tear Strength
87 N/mm
Tensile Strength
5,600 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P95-133
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter
3/4 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Details
Item
Polyurethane Rod
Color
Amber
Grade
Standard
Tear Strength
87 N/mm
Tensile Strength
5,600 psi
Density
1.2 g/cc
Shape
Rod
Compression Set
32 %
Weather Resistance
Fair
Material
Polyurethane
Maximum Temperature
200 Degrees F
Clarity
Semi-Clear
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
0 Degrees F
Durometer
95A
Chemical Resistance
Fair
Elongation
350 %