  • Mfr # BULK-RR-P40-69
  • Zoro # G002587339
/ea
Key Features
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Overall Length
6 in
Minimum Temperature
0 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P40-69
Overall Length
6 in
Diameter
3/4 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Polyurethane Rod
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Durometer
40A
Tear Strength
21 N/mm
Elongation
600 %
Tensile Strength
2,100 psi
Density
1.2 g/cc
Clarity
Opaque
Oil Resistance
Grade
Standard
Weather Resistance
Color
Black
Compression Set
5 %